понедељак, 31. јануар 2011.

Robert Parker's 100 point Wines

Nesto interesantno:

I find the 100 point rating system fascinating on a number of levels. Most fascinating of all is the degree to which it effects those wines that receive very high scores. Even more fascinating is the degree to which a wine that receives the elusive 100 point rating is helped. Much more fascinating is the degree to which a 100 point Robert Parker rating helps a wine. Quite simply, a 100 point rating from Robert Parker(R.P.) guarantees a wine not only sells out, but sells out at an extraordinarily rapid pace.With this in mind, I thought I`d take a look at this breed of wine. It appears that Mr. Parker has bestowed 100 points on a total of 224 wines.

Origin of 100 point Parker wines

The region which has produced the most 100 point R.P. wines is the Rhone Valley in France with 69 such wines. Bordeaux is second with 53 wines, followed closely by California. Interestingly Champagne has produced a total of zero 100 point wines. Champagne is accompanied in that distinction by Oregon, New York, Chile, New Zealand, Argentina and Austria.




Current maturity level of 100 point Parker wines

R.P. gives a range of years during which a wine will be drinking at its best. Depending on how deep a wine is into his range or how far outside the range it currently falls based on its age, Mr. Parker will describe that condition with a simple word.
Of the 224 wines that have received 100 point scores, currently they are at this level of maturity:

Young.....31 wines
Early........89 wines
Mature.....28 wines
Late........12 wines
No maturity given...48 wines

Colour of wines

white/dessert: 28 wines
red: 196 wines

Vocabulary associated with 100 point Parker wines




Of course no 100 point rating is complete without a description of the wine. Parker`s descriptions of 100 point wines tends to be elaborate and complete in every way. What was interesting, however was to look at the frequency with which particular descriptive words were used in reviews of 100 point wines. `Rich` is the descriptive word that appears to show up most often in a wine that receives 100 points form R.P. 101 f these wines have this word in the review.







Other interesting tidbits

Oldest wine: 1811 (d`Yquem)
Least expensive wine(listed price): $59.00-1995 Chateau la Graviere Tirecul Vendange Tardive cuvee Madame
Most expencive wine(listed price): $57,666-1811 Chateau d`Yquem
Winery with most wines rated 100: Chapoutier (13)
Wine rated 100 points most often: Guigal Cote Rotie la Mouline (9 different vintages)
Vintage with most 100 point wines: 2007 (27 wines)

by Tom Wark

недеља, 30. јануар 2011.

Cilic Fume blanc

Cilic Fume blanc 2009
Jagodina, Srbija

100% Sauvignon blanc
alk. 13.5%vol.

Cilici su porodicno vec dugo u vinarstvu i kako sam cuo mladji Cilic bi trebalo da zna dosta o vinu. U pocetku sam slusao samo hvalospeve o njemu, a posle i sve vise kritika pa se odlucih da probam njegov sovinjon blan jer sam procitao na nekom forumu kako je to njegova omiljena sorta. Cilici su konacno dobili priliku da naprave u svom podrumu svoje vino i svetu pokazu koliko znaju i vrede. Elem, boja vina je bledo srebrno-zuta, sortna....E tu se desilo iznenadjenje. Veoma neprijatno. Ljudi, ovo vino mirise na lepak i aceton. Potpuno neverovatno, apsolutno ovo nisam ocekivao od nekoga ko vazi za strucnjaka i jednog od najboljih srpskih enologa. Ovo vino mirise na hemijsko jedinjenje etil-acetat koji generalno nastaje nebrigom i najcesce u barikiranim vinima, a ovo jeste barikirano. On nastaje mikrobioloskom aktivnoscu bakterija sircetne kiseline i potom enzimskim reakcijama esterifikacije etanola i sircetne kiseline. Da bi se izbegao ovakav kvar enolog bi trebalo da se pridrzava samo osnovnih pravila, i uobicajene prakse. Zanima me samo da li je kvar bilo moguce primetiti pre flasiranja ili se tek u boci razvilo to sto je zaceto u sudu (bariku) u kom je odlezavalo. Bilo kako bilo, enolog je kriv za to. Dakle, ovo vino je kvarno i ne moze da se pije! U ustima je, takodje, lose, dominira aroma barika, sorta je potpuno ubijena, a vino potpuno mrtvo. Na zalost moracu da konstatujem da Cilic nije polozio ispit, u svojoj vinariji i sa svojom omiljenom sortom napravio je uzasno vino, nesto sto ne moze da se pije. Opravdanja za ovako nesto nema jer na etiketi je ipak porodicno ime. Ne preporucujem ovo vino nikome.

Erzetic Pinot Gris Amphora

Erzetic Pinot Gris amphora 2006
Goriska Brda, Slovenija


100% Pinot Gris

Ovo vino sam izdvojio zbog specificnog nacina proizvodnje. Naime, Erzetic se vec neko vreme bavi proizvodnjom u kojoj koristi stare ili alternativne metode. Najpoznatiji proizvodjac iz ovog dela sveta jeste Josko Gravner, Slovenac iz Italije, nakon gospodina Gravnera pojavilo se jos nekoliko znacajnih proizvodjaca od kojih je meni najinteresantniji Erzetic. Konkretno Erzetic koristi Gruzijske amfore zapremine od nekoliko stotina do 2500 lit. za odlezavanje vina ili fermentaciju tj. maceraciju sire/kljuka. Na ovaj nacin vina dobijaju mineralnost, kompleksnost, rusticnost. Vino je odlezalo u baricima 18 meseci i jos 8 meseci u amforama. Pino gri amfora poseduje interesantnu boju bakra sa tonom lukovine sto je posledica specificnog nacina proizvodnje(a ne mana) tj. duze predfermentativne maceracije gde je sira primila boju iz pokozice. Pokozica je plavicasto obojena(grozdje, inace, spada u bele sorte). Na mirisu vrlo interesantno. Kombinacija suvog voca, suvog cveca, zrelih jabuka, vanile, meda i mineralnosti koja nekako povezuje sve ove komponente u celinu. U ustima je veoma skladno, meko i kremasto sa kombinacijom vocno-skoro citrusno, mednim i vanilinskim karakterom. Generalni zakljucak je da je ovo rusticno vino ipak prilagodjeno trzistu, veoma vesto napravljeno. Cena je u Sloveniji oko 25evra, sto je ok zbog specificnog nacina proizvodnje.

Clai Ottocento crni

Clai Ottocento crni 2008
Istra, Hrvatska

kupaza: Cabernet sauvignon, Merlot, Refosk i Teran
alk. 14,3% vol.

Ovaj proizvodjac koristi iskljucivo `prirodni nacin` proizvodnje tj. u vino ne dodaje komercijalne, selekcionisane kvasce niti bakterije i jedva da uopste koristi enoloska sredstva. Ideja je, kako on kaze, da dozvolimo vinu da ispolji svoj pravi terroir. Ta prica pije vodu, ali ne uvek a zasto, cucete uskoro. Ovo vino je kupaza kabernea, merloa, refoska i terana, dakle, radjeno je `potpuno prirodno` i odlezavalo je u velikim hrastovim bacvama. Dobro je obojeno, zagasito, kao i sva juznjacka vina. Na prvi nos, kako se to degustatorskim zargonom kaze, veoma zatvoreno bez ikakvog karaktera. Nakon odredjenog perioda vino se otvara, ali opet cudnog je karaktera, nedovoljno razvijeno, jos uvek mlado sa malo reduktivno/sumpornim mirisima koji nisu prijatni i potsecaju na ren ili vegetu, a nastaju tokom loseg vodjenja fermentacije ili tokom neadekvatnog odlezavanja. Ima tu i voca, crvenog bobicavog, visanja ili crnih tresanja. U ustima sasvim korektno, vocno, ali sa nedostatkom tela, prosto mu fali malo `masnoce`. Kako na mirisu tako i u ustima u naknadnom ukusu se osecaju neke neciste arome koje je tesko definisati. One mogu da poticu od vise puta koristenih hrastovih bacvi ili su nastali tokom fermentacije ciji su nosioci bili divlji kvasci ili bakterije koji cesto proizvode puno nus proizdova tokom vrenja(alkoholnog ili jabucno-mlecnog). Ti nus proizvodi umeju da budu nosioci necistih i netipicnih aroma, mogu da izazovu probleme sa stomakom i glavobolje ili redje da izazovu alergijske smetnje. Upravo se to desilo i meni. Jedne noci sam bio na degustaciji ovog vina i niko od prisutnih nije preterao sa picem, a sve nas je glava sledeceg jutra jako bolela. Ovo vino Vam ne preporucujem sto zbog nekvalitetnog senzornog dozivljaja sto zbog vaseg zdravlja. Ali definitivno bih Vam preporucio neku drugu berbu npr. 2007.

субота, 29. јануар 2011.

Jelic Mammoth Pinot Noir

Jelic Mammoth Pinot Noir 2007
Valjevo, Srbija

100% Pinot Noir


Iz podruma Jelic izlazi mnogo etiketa godisnje, ali evo jedne za koju smatram da je ubedljivo najbolja. Ovaj pino je odlezavao dvanaestak meseci u baricima od verovatno srpskog hrasta. Karakterise ga prava pino boja, rekao bih joste mlada, za sada veoma simpaticno. Na nosu vocno, visnjice, tresnje i jagode, ali tu je i hrast,.. pa da,.. srpski. A zasto srpski? Zato sto nasi pinteri nisu dovoljno savesni ili strucni i uvek je lako prepoznati njihovih ruku delo. Na nosu se kod ovog vina diskretno oseti nedovoljno zrela i nedovoljno plemenita aroma hrasta. A to se u vinu desi kada hrastove duge nisu dovoljno dugo `sazrevale` i bile pod uticajem spoljasnjih vremenskih uslova ili kada se proces tostiranja uradi kako ne treba. U ovom vinu to ne dominira, ali je prisutno i treba cestitati vinaru sto je barem los uticaj drveta uspeo da svede na minimum. Takodje, treba reci da se samo na osnovu mirisa vina moze reci da je veoma mlado i da mu tek predstoji sazrevanje u boci da bi pokazalo svoj pravi potencijal. Na ukusu je fino izbalansirano, tanini su somotasti, vino je socno, a kiselina daje zivahnost i svezinu. Solidna zavrsnica. Mislim da ce ovo vino za godinu dana u boci biti fantasticno.Cena je cini mi se oko 1500 do 1700din, sto je ipak malo jaca cena  za ovaj kvalitet vina.

Chateau Kamnik

Chateau Kamnik 2005
Makedonija

100% Merlot


Chateau Kamnik je veoma brzo postao lider Makedonije u proizvodnji premijum vina. Ovo je definitivno jedno od najboljih juznjackih vina sa prostora stare Jugoslavije. Merlo je negovan najmanje 18 meseci u novim hrastovim bacvama. I kao sto sama etiketa kaze proizveden je od grozdja iz jednog jedinog vinograda-single vineyard. Vino je zagasite, duboke rubin boje i vec na oko izgleda puno i snazno. Preporucujem dekantiranje nekih najmanje pola sata. Na mirisu vino je veoma zrelo, kompleksno, sveze i ozbiljno, kao miris pravog Bordoa. Arome sume posle kise, gljiva, mesavine sumskog voca, zatim oseca se zacinski karakter karanfilica i vanile, malo cokolade i lista duvana, veoma dobro izbalansiran `nos`. U ustima puno, bogato i koncentrisano, sa zrelim somotastim taninima i postojanom kiselinom. Na prednjem i srednjem palatu intenzivno, postojano i dugotrajno, ali vec na zadnjem za nijansu krace. Arome u ustima prate one na nosu, ali nisu jednako kompleksne i to je ono sto fali ovom vinu da bi se svrstalo u sam vinski krem. Jako dobro vino, bez obzira na sve. Da se lako primetiti da se ulozio veliki napor da bi ovaj merlo izgledao ovako impresivno. Sjajno vino, nema sta! Cena od 50 evra je skoro prihvatljiva.(35-40 evra bi bilo idealno)

Zilavka Vukoje

Zilavka Vukoje 2009
Trebinje, Republika Srpska, BIH

95%Zilavka, 5%Bena
13% vol.

Ovo vino je za mene najinteresantnije vino sa prostora bivse Jugoslavije spravljeno od autohtone sorte grozdja. Ono sto je interesantno za ovo vino je da je prilikom proizvodnje koriscena duga predfermentativna maceracija kako bi se dobilo na ekstraktivnosti i intenzivnijim aromama, a vino je pravljeno iskljucivo od samotoka. Vino je dobro obojeno zuto-zelenkastom bojom. Vec se na mirisu oseca snaga i ozbiljnost ovog vina, takodje, i originalnost. Na nosu dominira herbalno-mineralni karakter. Napad tj. intenzitet aroma je srednji do jak. Lako cete prepoznati miris zalfije, bosiljka, cveca i bresaka i neverovatnu mineralnost, skoro celicna mineralnost (u najpozitivnijem mogucem smislu). U ustima zilavka ostavlja utisak snaznog, muskog vina sa neverovatno postojanom strukturom i umereno punim telom sa aromama jabuka, zalfije i opet naglasenom mineralnoscu. Na ukusu bi kiseline mogle biti samo za nijansu vislje tj. naglasenije, ali i bez toga vino ostavlja impresivan utisak. Sigurno bi bio dobar pratilac raznoraznih jela, a ja ga preporucujem samo na svecanijim trpezama. Cena vina je 12,2 evra sto je korektno.

Trijumf podrum Aleksandrovic

Trijumf 2009
Oplenac, Srbija

sovinjon blan 85%
pino blan i rizling 15%

Ovo je vino dokaz da u Srbiji moze da se proizvede moderno vino kojeg se, siguran sam, ne bi niko na svetskom trzistu postideo. Enolog Vladan Nikolic je kreator ovog sjajnog vina i za kvalitet i stil vina skidam kapu. Vino je kristalno bistro, obojeno karakteristicnom, sortnom zuckasto-zelenom bojom. Nije intenzivno obojeno, ali slabija pigmentacija je na kraju krajeva karakteristika sorte Sauvignon Blanc tako da tu zamerki nema. Na nosu u prvi mah prilicno zatvoreno, ali posle nekoliko laganih kruznih pokreta case, vino se polako otvara. Miris poseduje sve karakteristike jednog ozbiljnog sovinjona. Prisutne su arome vreze paradajza, zelene paprike, ogrozda, tropskog voca i grejpfruta. Sve ove arome su na nosu jako lepo izbalansirane i bez agresivnih tonova karakteristicnih za veliki broj sovinjona (npr. aroma macjeg lezista). U ustima je socno, umereno puno, sa lepo izbalansiranim kiselinama sto je direktno rezultat znanja i umeca enologa. Zavrsnica je srednje duga sa blagim tonom smokava u naknadnom ukusu. Mene ovo vino potseca na mnoge chileanske sovinjone grand reserve koje sam na sajmovima probao. Cena ovog vina je oko 1400din sto je, ipak, za nijansu jaca cena spram kvaliteta.

Post no1

Dragi moji,
Nakon dosta razmisljanja konacno se odlucih da pokrenem ovaj blog kako bih rekao sta imam o vinima sa prostora Srbije i bivse Jugoslavije. Bez ikakvih predrasuda ocenjivacu vina koja budem degustirao, pokrenucu teme o kojima niko ne razgovara javno, razbijacu tabue i demistifikovati odredjene pojave u vinu sve u cilju poboljsanja polozaja vinarstva i vinogradarstva gore navedenih krajeva. Nadam se da ce biti zainteresovanih za svo iskustvo i znanje koje zelim da prenesem.
Pa da krenemo....uskoro stize prvi ozbiljan post...