субота, 29. јануар 2011.

Chateau Kamnik

Chateau Kamnik 2005
Makedonija

100% Merlot


Chateau Kamnik je veoma brzo postao lider Makedonije u proizvodnji premijum vina. Ovo je definitivno jedno od najboljih juznjackih vina sa prostora stare Jugoslavije. Merlo je negovan najmanje 18 meseci u novim hrastovim bacvama. I kao sto sama etiketa kaze proizveden je od grozdja iz jednog jedinog vinograda-single vineyard. Vino je zagasite, duboke rubin boje i vec na oko izgleda puno i snazno. Preporucujem dekantiranje nekih najmanje pola sata. Na mirisu vino je veoma zrelo, kompleksno, sveze i ozbiljno, kao miris pravog Bordoa. Arome sume posle kise, gljiva, mesavine sumskog voca, zatim oseca se zacinski karakter karanfilica i vanile, malo cokolade i lista duvana, veoma dobro izbalansiran `nos`. U ustima puno, bogato i koncentrisano, sa zrelim somotastim taninima i postojanom kiselinom. Na prednjem i srednjem palatu intenzivno, postojano i dugotrajno, ali vec na zadnjem za nijansu krace. Arome u ustima prate one na nosu, ali nisu jednako kompleksne i to je ono sto fali ovom vinu da bi se svrstalo u sam vinski krem. Jako dobro vino, bez obzira na sve. Da se lako primetiti da se ulozio veliki napor da bi ovaj merlo izgledao ovako impresivno. Sjajno vino, nema sta! Cena od 50 evra je skoro prihvatljiva.(35-40 evra bi bilo idealno)
 
Ocena: 91 poen.
Napomena: ova berba je bila sjajna i ne znam da li je jos uvek ima na trzistu. Vec sledeca 2007 nije bila toliko dobra, ali mislim da su i cenu korigovali, u svakom slucaju treba probati!

2 коментара:

  1. Vina od Chateau Kamnika su bila izvanredna kada smo imali priliku da ih probamo novembra prosle godine. Sta vi mislite sta je razlog sto su za tako kratko vreme uspela da izadju iz ove vinarije tako dobra vina? Imaju dobre predispozicije zbog grozdja, tehnologije u podrumu, umesnosti njihovog enologa? Ili je nesto drugo u pitanju?

    ОдговориИзбриши
  2. Puno, ali zaista puno ulozenih para, to je najveci razlog. Oprema koju koriste je besprekorna ako sam dobro obavesten. Oni jednostavno nisu polako rasli kao vinarija vec su odmah imali sve sto ukljucuje dovoljno stare vinograde, Makedonija ih ima mnogo za razliku od Srbije npr. imali su dovoljno para za najbolju mogucu opremu i sigurno nesto znanja. Enologa ne poznajem, ali verovatno zna znanje i svakako mu je rad olaksan u tako dobrim uslovima.
    Hvala puno na komentaru, saljite ih jos, to je jedini nacin da blog zazivi.

    ОдговориИзбриши